Sütlü Buğday Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
26 Haziran 2024

Sütlü Buğday Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Buğday Çorbası

Sütle yapılan birçok yemek arasında, Sütlü Buğday Çorbası şüphesiz en çok sevilen yiyeceklerden biridir. Bu çorba, özellikle ülkemizin batı kesimlerinde daha çok tercih edilmektedir. Henüz ülkemizin doğusunda fazla yaygınlaşmamış olan bu çorbanın tadı oldukça lezzetlidir. Doğru tarifler ve doğru kıvam tutturularak yapılan sütlü buğday çorbası, kişilerin damaklarında unutamayacakları bir lezzet bırakmaktadır.

Sağlık Faydaları

Özellikle kış aylarında insan vücuduna sağladığı yararlardan dolayı tüketilmesi gereken yiyeceklerden biri olan sütlü buğday çorbası, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarının soğuk etkilerinden vücudumuzu korur. Aynı zamanda sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak sindirime yardımcı olan bu çorbayı, özellikle diyet yapan kişiler tüketmelidir.

Hazır ve Ev Yapımı Seçenekler

Sütlü buğday çorbasını hazır olarak birçok markette bulabilirsiniz. Ancak lezzet olarak kesinlikle evde yapılan orijinal sütlü buğday çorbası kadar güzel olmaz ve evde yapılan çorba kadar vücuda fayda sağlamaz. Bu faydaları görmek için evinizde bu çorbayı yaparak sıcak bir şekilde tüketmelisiniz.

Kolay Tarif ve Malzemeler

Sütlü buğday çorbasının diğer bir olumlu yönü ise çok az malzeme ile yapılması ve bu malzemelerin kolayca bulunabilmesidir. Böylece çok zorlanmadan herkesin rahatlıkla bu çorbayı yapması mümkündür. Şimdi gerekli malzemeleri hazırlayarak sütlü buğday çorbasının yapılışına geçelim.

Sütlü Buğday Çorbası Malzemeleri

  • Dört su bardağı buğday
  • Bir litre süt
  • Damak zevkinize göre tuz

Sütlü Buğday Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeleri oldukça az olan bu çorbanın yapılışı da bir o kadar kolaydır. Bu çorbayı yaparken hijyene önem verelim. İlk olarak, buğdayları güzelce yıkayarak bir önceki günden suya koyun. Bu şekilde buğdaylar suyu çekerek yumuşayıp şişecektir. Bu hazırlık aşaması, ertesi gün işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Ertesi gün, buğdayları tekrar iyice yıkayıp süzün ve suyunu ayırın. Sudan arındırdığınız buğdayları düdüklü tencereye koyun ve buğdayın üzerine gelecek kadar su ekleyerek tencerenin ağzını kapatın. Buğdayları buharda pişirin. Bu işlem yaklaşık 25 dakika sürecektir. Bu süre sonunda buğdaylar tamamen haşlanmış olacaktır.

Haşlanan buğdaylar biraz açılacak ve oldukça şişecektir. Bu işlemden sonra suyunu tekrar süzün ve birkaç dakika bekleyerek suyun tam olarak süzüldüğünden emin olun. Artık sütü ekleme vaktiniz geldi.

Bir kap içerisinde, tarifte belirtilen miktarda sütü ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı kaynatmak için ocağa koyun ve orta ateşte pişirin. İsteğe göre tuz ve karabiber ekleyerek servise hazır hale getirin. İşte Sütlü Buğday Çorbası hazır. Bu kadar kolay bir şekilde yaptığınız bu çorbanın lezzetine doyamayacaksınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sütlü Mantar Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Mantar Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Mayalı Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Mayalı Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Patates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Patates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kupta Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Kupta Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Pirinç Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Pirinç Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bisküvili Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sütlü Kuru Fasulye Tarifi

Sütlü Kuru Fasulye Tarifi