Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü İncir Tatlısı

Sütlü incir tatlısı, yapımı oldukça pratik ve çok lezzetli tatlılardan biridir. Çok sevilen ve hafif bir tatlıdır. Diğer şerbetli tatlılara göre çok daha düşük kalorili olduğu için akşam yemeklerinden sonra rahatlıkla tercih edilebilir.

Sütlü İncir Tatlısı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler
  • On, on iki adet orta boy kuru incir
  • Dört yemek kaşığı toz şeker
  • Bir çay bardağı dövülmüş ceviz
  • Bir su bardağı süt
  • İki yemek kaşığı tereyağı
  • Bir paket krem şanti

Sütlü İncir Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tatlı yapımı için öncelikle kuru incirler ılık su ile yıkanır ve yumuşaması sağlanır. Çok kuru ise bir süre ılık suda bekletilebilir. Sudan çıkarınca bir süre suyunun süzülmesi için beklenir. Ardından sap kısımları çok derin olmamak koşuluyla kesilip içleri açılır. Açılan incirlerin içi, önceden dövülmüş ceviz içi ve şeker bir kapta karıştırılarak doldurulur. Tüm incirlerin içi bu şekilde ceviz ile doldurulup fırın tepsisine dizilir.

Yaklaşık on iki adet incir elde edilir ve tüm incirler tepsiye dizilir. Üzerlerine birer çay kaşığının ucu ile tereyağı konulur. Tereyağından sonra bir su bardağı süt, incirlerin hizasına gelene kadar dökülür. Fırın yüz seksen dereceye ayarlanıp beş dakika kadar ısıtılır. Tatlı, ısıtılan fırına sürülür ve yaklaşık yirmi beş dakika pişirilir. Ara sıra kontrol etmekte fayda vardır. Sütünü çekince pişmiş demektir. Pişen tatlı fırından çıkarılır ve soğumaya bırakılır.

Bu esnada bir paket krem şanti, koyu olması için bir çay bardağı süt ile çırpılır ve krema sıkma torbasına konulup buzdolabında biraz bekletilir. Bu sırada tatlı da tam olarak soğur. Krem şanti buzdolabından çıkarılır ve içlerini doldurmak için kestiğimiz alanlara şekil verilerek sıkılır.

Ekstra Bilgiler ve Servis Önerileri

Sütlü incir tatlısı, hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçenektir. Tatlıyı daha da lezzetlendirmek için üzerine tarçın serpebilir veya çeşitli meyve dilimleri ile süsleyebilirsiniz. Ayrıca, tatlıyı buzdolabında bir süre bekletmek, lezzetinin daha da artmasını sağlar. Bu tatlı, çay veya kahve ile mükemmel bir uyum sağlar ve özellikle özel günlerde misafirlerinize sunabileceğiniz şık bir ikramdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kupta Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Kupta Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Tatlılar Tarifleri ve Malzemeleri

Sütlü Tatlılar Tarifleri ve Malzemeleri

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü Çörek Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Çörek Tarifi ve Malzemeleri

Fincanda Sütlü Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Fincanda Sütlü Tatlı Tarifi ve Malzemeleri