Sütlü İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri
08 Temmuz 2024

Sütlü İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü İncir Uyutması

İncir uyutması, birçok kişi tarafından vazgeçilmez bir tatlı türü olarak bilinmektedir. Bu tatlının yapımında ana madde olarak kullanılan incir, özellikle Ege bölgesinde yetişmektedir. Ege bölgesinde yetişen incirlerin tadı oldukça lezzetlidir. İncirlerin mevsiminde toplanmasıyla birlikte, bu tatlının sofralarda daha fazla yerini aldığı gözlenmektedir. İncir uyutması, yemeklerden sonra mideyi rahatlatmak ve şeker ihtiyacını karşılamak için ideal bir tatlıdır. Bu lezzet, diğer tatlılara nazaran daha fazla tercih edilen bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İncir Uyutması Tarifi ve Kullanılan Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 15 adet kuru incir
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Üzerinin süslenmesi için ceviz ve tarçın

İncir Uyutması Yapılışı

Hazırlamış olduğunuz incirleri bir kaba alarak, kabın içerisine incirlerin yumuşaması için sıcak su ekleyin. Sıcak suda bir müddet bekletilen incirler kontrol edilir; incirler yumuşamış ise kaptan alınıp küçük küçük doğranır. Aynı zamanda süt bir kaba alınarak kaynaması için ocağa bırakılır. Kaynayan sütten bir bardak kadar alınarak incirlerin üzerine gezdirilir. İncirler sütle özleşene kadar elle iyice ezilir. İyice ezilen incirin üzerine toz şeker ilave edilir ve bu karışım, sütün üzerine eklenerek on dakika kadar kaynatılır. Kaynayan malzemeler, küçük kaselere eşit şekilde bölüştürülür. Kaselerin üzeri bir bez ya da havlu yardımıyla kaplanır. Bu sayede tatlı, adından da anlaşılacağı gibi "uyutulmaya" bırakılır. Bu şekilde üzeri örtülen incir tatlısı, birkaç saat dinlendirildikten sonra üzeri açılır ve üzerine ceviz ya da tarçın serpiştirilip süslenir. Bu şekilde hazırlanan incir uyutması dolaba alınır ve birkaç saat bekletilir. Bekleme süresinin dolmasından sonra incir uyutması, afiyetle yenilmesi için servise sunulabilir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

İncir uyutması yaparken, incirlerin hazırlanmasında eldiven kullanımı önerilmemektedir. Çünkü incirler şekerli olduğundan dolayı eldivene yapışacak ve doğal tadının kaybolmasına neden olacaktır. İncir uyutması yaparken şeker oranının hafif olmasına dikkat edilmelidir. Hatta hiç şeker kullanmamak bile bir tercihtir. Çünkü incir zaten şekerli bir besin kaynağıdır ve içeriğinde bulunan şeker miktarı, birçok kişinin damak tadına uygun olabilir. Yukarıda belirtilen incir uyutması tarifi, genel bir tariftir. Herkesin damak tadına uygun, lezzetli ve hafif olarak tüketilebilecek bir tatlı olarak hazırlanmıştır. İncir uyutması yapımında kullanılan incirlerin genellikle kuru olması tercih edilmektedir. Zaten yaz aylarında pek fazla tercih edilen bir tatlı türü değildir. Genellikle kış aylarında yapılmakta olan ve içeriğinde incirin bulunmasından dolayı aşırı derecede sağlığa faydalı bir tatlı türü olarak belirir. İncir uyutması, şekersiz olarak yapıldığında, şeker hastalığı olan kişiler tarafından da tüketilmesinde herhangi bir zarar oluşturmayacaktır. Çünkü incirin içerisinde bulunan doğal şeker oranı, o kadar ağır bir etkiye sahip değildir ve kişilere zarar vermez.

Afiyetle tüketmeniz dileğiyle hoşça kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sütlü Çay Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Çay Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Mısır Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Mısır Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Oktay Usta Sütlü Nuriye Tarifi ve Malzemeleri

Oktay Usta Sütlü Nuriye Tarifi ve Malzemeleri

Fincanda Sütlü Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Fincanda Sütlü Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Biber Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sütlü Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kupta Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Kupta Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri