Sütlü Kuru Fasulye Tarifi
15 Mayıs 2024

Sütlü Kuru Fasulye Tarifi

Sütlü Kuru Fasulye, Ülkemizin her bölgesinde sevilerek tüketilen kuru fasulye eşsiz lezzeti ile uzun yıllardan beri Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Oldukça hafif bir yemek olan kuru fasulye, yediden yetmişe birçok kişinin severek yediği faydalı besinler arasındadır. İnsan vücudu üzerinde biraz gaz etkisi yapsa bile bu yemek insanların en sevdiği lezzetler arasındadır. Sütlü kuru fasulye birçok şekilde yapılabilmektedir. Etli, etsiz olmak üzere bu iki türü en çok sevilen fasulyelerdendir. Sütlü kuru fasulye bunlara göre ekstra bir lezzet meydana getiren sütle birlikte oldukça güzel bir tat meydana getirerek sizleri büyüleyecektir. Sütlü kuru fasulye daha çok ülkemizde İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde sevilerek tüketilmektedir. Fakat bunu yanında batı bölgelerinde de yenen yemekler arasındadır. Kökeni oldukça eskilere dayanan kuru fasulye zamana ekstra lezzetlerle değişimlere uğramıştır. Bu değişimlerden biri de tabi ki sütlü olanıdır Şimdi bu mükemmel lezzetin yapılışına geçelim.

Sütlü Kuru Fasulye Malzemeleri
  • Dört çay bardağı fasulye ana malzemedir.
  • İki küçük boy soğan.
  • İki yemek kaşığı domates ya da biber salçası.
  • İki Yemek kaşığı tereyağı,
  • İki adet havuç,
  • Bir miktar sıvı yağ,
  • Tuz, nane, pul biber gibi baharatlar,
  • 2 su bardağı süt,
Sütlü Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

Öncelikle kuru fasulyelerin üzerindeki tozdan arınması için iyice yıkamanız gerekmektedir. Yıkama işlemini oldukça iyi yapmanızı tavsiye ederim. Yıkadığınız kuru fasulyeleri ayrı bir kaba suyunu süzerek ayırınız. Daha sonra kuru fasulyeleri ayırdığınız derin kap içerisine elimizdeki tüm sütü ekleyin.

Daha sonra eklediğiniz süt kadar da su ekleyerek bu şekilde bir gün boyunca uygun bir ortamda ağzı yarı açık şekilde beklemeye bırakın. Bu bekleme sırasında fasulyeler su ve süt karışımını çekerek birazda şişecektir.

Bir gün süt ve su içerisinde bekletilen kuru fasulye biraz karıştırılarak düdüklü tencereye alınır. Bu işlemde tamamen su ve süt ile tencereye koyunuz. Sütlü suyu kesinlikle dökmeyin ve bu şekilde ocağın altını açın.

Düdüklü tencerede kaynayan fasulyeler yaklaşık 10-15 dakika boyunca kaynatılır ve tekrar fasulyeleri iyi bir şekilde süzün. Bu işlemden sonra artık yavaş yavaş yemeğin sonlarına yaklaştınız.

Tüpün diğer gözüne koyduğunuz bir kap içerisinde soğan ve sıvı yağ kavrulur. Salçanın da eklendiği bu yağ içerisine tereyağı var ise ekleyin. İyice kavrulan sosunuzu ateşten alın. Bu sosun üzerine fasulyeleri ekleyin ve tekrar kavurma işlemine devam edin. Son olarak fasulyelerin üzerine kavrulurken biraz su eklenerek servise hazır hale getirilir. Servis ederken estetik görünümler katması için maydanoz gibi sebzelerle süslemeler yapabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sütlü Nuriye Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Nuriye Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sütlü Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sütlü Rulo Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Rulo Tatlı Tarifi ve Malzemeleri