Sütlü Nargile Tarifi ve Malzemeleri
21 Haziran 2024

Sütlü Nargile Tarifi ve Malzemeleri

Nargile içme geleneği Osmanlı döneminden günümüze kadar devam etmiştir. Nargilenin keşfi, milattan önceki zamanlara kadar uzanmaktadır. İlk zamanlarda insanlar tütün yapraklarını ibadet amacıyla kullanmış, bu yaprakların keyif verici etkisi fark edilince nargile kullanımı başlamıştır. Böylece çeşitli tütün türleri ve farklı tatlar ortaya çıkmıştır. Eski zamanlarda Hindistan cevizi doğada bol miktarda bulunduğu için nargilelerin Hindistan cevizinden yapılması doğal bir sonuç olmuştur. Nargile ne kadar lezzetli olsa da yapımı oldukça zahmetlidir. Hemen hazırlanıp kullanıma hazır hale gelmez; nargile içmek isteyenlerin birkaç saatini ayırması gerekmektedir. Nargile; lüle, ser, marpuç ve şişeden oluşmaktadır. Tütünün konulduğu bölüme lüle, nargilenin uzun gövdesine ser, içerisindeki suyun bulunduğu ve fokurtu sesinin çıktığı yere şişe, şişeden çıkan dumanı ağıza ulaştıran hortuma ise marpuç denir. Nargilede kullanılan en önemli madde tütündür.

Kullanılan Malzemeler

Nargile yapımında kullanılan malzemeler şunlardır:
 • Lüle
 • Ser
 • Şişe
 • Süt
 • Maşa
 • Nargile kömürü
 • Nargile tütünü
Sütlü nargile içimi oldukça lezzetlidir ancak yapımı biraz zahmetlidir. Sütlü nargile yapımına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus, nargile yapımında kullanılan malzemelerin özellikle marpuçun, farklı tütünlerin kullanıldığı bir marpuç olmamasıdır. Aksi takdirde bir önceki kullanımdan kalan tütünün tadı baskın olacaktır ve içilen nargileden tat alınamayacaktır. Bu nedenle nargile hazırlanırken bu hususa dikkat edilmesi lezzet açısından önemli bir faktördür.

Sütlü Nargile Nasıl Yapılır?

Sütlü nargile yapımı şu adımlarla gerçekleştirilir:
 • Şişenin yarısından fazlasına su doldurulur.
 • Su doldurulduktan sonra kalan boşluğa süt eklenir. Nargile yapımında kullanılan sütün yağsız olması, nargile kullanırken fokurdama oluştuğunda köpürmeyi engelleyecektir. Eğer süt yağsız değilse, üzerine bir tatlı kaşığı Türk kahvesi eklenebilir. Bu hem lezzet açısından hem de köpürmenin engellenmesi açısından faydalı olacaktır.
 • Ser, şişeye takılır ve hava kaçmaması için etrafı izole edilerek kapatılır.
 • Serin üzerine üst tepsi yerleştirilir ve lüle de üzerine yerleştirilerek üzerine kadar tütün eklenir. Lülenin üzeri folyo kâğıdı ile kaplanır, bu sayede nargile tütününün yanması engellenir.
 • Nargile kömürünün hazırlanması da önemlidir. Nargile kömürü, köz halini alana kadar ısıtılır. Köz haline gelmeyen kömür, acı tat verecektir. Köz haline gelen nargile kömürü, eşit parçalara bölünerek folyo ile kaplanan lülenin üzerine yerleştirilir. Ancak fazla kömür koymak tütünü yakabileceği için yeteri kadar kömür kullanılması gereklidir.

Kömürün eklenmesi ile nargile hazır duruma gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sütlü Nargile Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Nargile Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Sütlü Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?

Sütlü Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?