Sütlü Kemalpaşa Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
09 Temmuz 2024

Sütlü Kemalpaşa Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Kemalpaşa Tatlısı

Sütlü Kemalpaşa Tatlısı, hem hazırlanışı pratik hem de süt ve şeker karışımı ile damaklarda unutulmaz tatlar oluşturacak vazgeçemeyeceğiniz eşsiz lezzetlerden biridir.

Gerekli Malzemeler

  • Bir paket hazır Kemalpaşa tatlısı (yaklaşık elli adet)
  • 1,5 kg süt
  • 1 kg toz şeker
  • Bir paket şekerli vanilin

Sütlü Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Öncelikle elli adet Kemalpaşa tatlısı ve 1,5 kg süt ile 1 kg toz şekeri içine alabilecek büyüklükte geniş ve rahat edilebilecek bir tencere seçilmelidir. Seçilen tencereye 1,5 kg süt konulur ve orta ateşte ısınmaya bırakılır. Süt ısınmaya başladığında içerisine 1 kg toz şeker ilave edilerek iyice karıştırılır. Şeker, sütün içerisinde tamamen eriyinceye kadar karıştırılmaya devam edilir ve kaynamaya bırakılır. Süt, erken taşma eğiliminde olduğundan, taşmasını önlemek için sürekli karıştırılarak kontrol edilmelidir. Süt birkaç dakika kaynadıktan sonra Kemalpaşalar ilave edilir.

Eğer elli adet Kemalpaşayı aynı anda pişirmekte güçlük çekerseniz, Kemalpaşaları ikiye ayırarak da pişirebilirsiniz. Bu şekilde Kemalpaşalar dağılmamış olur. Pişirme süresi, hazır paket Kemalpaşalarda kırk dakika olarak belirtilmektedir. Ancak bu süre, tatlıların dağılmasına ve hamurlaşmasına sebep olabileceğinden, pişirme süresi en fazla 25-30 dakika olmalıdır. Bu süre içerisinde sütün taşmamasına dikkat edilmelidir.

Pişme işleminin tamamlanmasına çok az bir süre kala, tencere içerisine vanilin ilave edilerek tahta kaşık yardımıyla 1-2 kere karıştırılmalıdır. Pişme işlemi bitince, Kemalpaşalar tenceredeki sütle beraber geniş bir tepsiye dökülerek soğumaya bırakılmalıdır. Soğuduğunda, Kemalpaşalar sütten çıkarılarak isteğe göre üzeri soslanarak servis edilebilir. Soslama işlemi yapılmazsa, pasta tabağı içerisine Kemalpaşalar ve istenilen aromada dondurma eklenebilir. Kemalpaşalar, ezilmiş Antep fıstığı ile çok daha lezzetli olacaktır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ortan

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Kemalpaşa tatlısını pişirirken sütün taşmaması için ne yapmam gerekli? Ayrıca tatlının dağılmaması için ne kadar sürede pişirmeliyim?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni