Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü irmik tatlısı, özellikle bayanlar tarafından hem hafif hem de pratik olduğu için yapımı en çok tercih edilen sütlü tatlılar arasında yer alır. Malzemeleri ve yapılışı oldukça basittir ve çok fazla malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Ana malzemeler, adından da anlaşılacağı üzere süt ve irmiktir.

İrmik Nedir?

İrmik, durum buğdayından elde edilen oldukça besleyici bir gıdadır. Özellikle bebekler için kullanıldığında kilo alımına yardımcı olur ve gelişimi destekler. Hazımsızlık problemi çekenler ve mide rahatsızlığı yaşayanlar için tercih edilebilir. Hazmı, pirinç ve bulgura göre daha kolaydır. İrmik, kıvam artırıcı özelliğiyle de bilinir. Sulu köfte, çeşitli çorbalar ve genellikle sütlü tatlıların çoğunda bu amaçla kullanılır. İrmik taneleri, suyun içinde şişerek yiyeceğe gereken kıvamı katar.

Sütlü İrmik Tatlısı Hazırlamak İçin Gereken Malzemeler

  • 1 kg süt
  • 12 kaşık irmik
  • 24 kaşık şeker
  • 1 çorba kaşığı tereyağı ya da margarin (Tereyağı daha sağlıklıdır)
  • Lezzet katması ve kokusunun güzel olması için; bir kaşık muzlu puding, şekerli vanilin, damla sakızından herhangi biri tercih edilebilir.

Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Süt, şeker, irmik ve lezzet artırıcı olarak tercih edilen malzeme, derin bir tencereye konulur. Orta dereceli ateşte karıştırılarak pişirilir. Kaynamaya başladıktan sonra içine tereyağı eklenir. Sütlü irmik tatlısı hem koyulaşana hem de tereyağı eriyene kadar karıştırılmaya devam edilir. Sütlü irmik tatlısının aşırı koyu olması durumunda, biraz daha süt eklenerek kıvam yumuşatılabilir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sıdam

12 Temmuz 2024 Cuma

Sütlü irmik tatlısını yaparken önce süt, şeker ve irmiği mi karıştırıyorsunuz, yoksa bu malzemeleri tencerede kaynamaya bırakmadan önce karıştırmak mı daha iyi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sıdam, sütlü irmik tatlısı yaparken önce süt, şeker ve irmiği tencereye koyup iyice karıştırmanız, sonra orta ateşte kaynayana kadar karıştırmaya devam etmeniz en iyisi olur. Bu şekilde şeker ve irmik süt ile homojen bir şekilde karışır ve tatlınız pürüzsüz olur. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte birkaç dakika daha pişirerek istediğiniz kıvama getirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Güncel

Sütlü Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Yufka Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sütlü Lokum Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Lokum Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fırında Sütlü Patates Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Sütlü Patates Tarifi ve Malzemeleri