Sütlü Filtre Kahve Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sütlü Filtre Kahve Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü filtre kahve, oldukça lezzetli bir içecektir. Hatta bazı kişiler için kahve vazgeçilmezdir ve günlük en az bir fincan kahve tüketilir. Bir nevi kahve tiryakiliği de denilebilir. Ancak kahvenin de faydaları olduğu ve günlük bir fincan tüketmenin insan sağlığı açısından olumlu etkisinin olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte.

Sütlü filtre kahve normal filtre kahveye göre içimi ve tadı daha yumuşak bir kahve çeşididir. Kahveye bu yumuşaklığı katan içerdiği süttür. Kahve sevmeyenler için ya da kahve tadı sert gelenler için iyi bir alternatif olan sütlü filtre kahve, bu şekilde tüketilmek suretiyle faydalarından yararlanılabilir.


Peki sütlü filtre kahve nasıl yapılır?


Filtre kahvenin asıl yapılış şekli için gereken bir filtre kahve makinası. Ancak evde yapılabilecek bir tarifi de mevcut. Evde yapılışı için gerekli olan şey filtre makinasının görevini görecek bir bardak (French press). Bu bardak içinde filtre mevcut. Büyük marketlerden ya da özel kahve ürünleri satılan dükkanlardan temin edilebilir.

Sütlü filtre kahve yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri; filtre kahve için gereken kahve çekirdeğinin ne çok büyük ne de çok küçük olmamasıdır. Zira büyük çekirdekler, kahve suyunun filtre içinden çabuk geçerek demlenmesini ve gerekli aromayı vermesini engelliyor. Aynı şekilde küçük kahve çekirdekleri de filtreyi tıkayarak suyun geçmesini engelliyor, geç demlenen kahve de acı bir tat oluşabiliyor.

Sütlü Filtre kahve yapmak için gereken malzemeler;
Orta büyüklükte kahve çekirdekleri.

Bir filtre kahve (French press) ya da filtre kahve makinası.

Su ve süt isteyenler için, elbette ki şeker.

Öncelikle kupa içine kahve çekirdekleri koyulur ve üzerine kaynamış birkaç dakika dinlendirilmiş su eklenir ardından french press kapağı kahvenin hizasına gelecek kadar indirilir. Kahveye değmeyecek. 7 dk. Sonra french press iyice aşağı indirilerek tüm kahve çekirdeklerinin dibi inmesi sağlanacak. Ardından isteğe göre bir miktar süt eklenmelidir, sütlü filtre kahve içime hazır olacaktır. Sütlü filtre kahve yapılıyor dahi olsa, kahvenin su ile demlenmesi sağlanmalıdır. Çünkü kahve süt ile demlenmez, sonradan ilave edilir.

Sütlü Filtre Kahve Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6